
Przetarg GDDKiA na stacje ładowania pojazdów elektrycznych – Nowe inwestycje na polskich drogach
Rozwój elektromobilności w Polsce zyskuje na znaczeniu, a inwestycje w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych stają się kluczowym elementem w transformacji sektora transportowego. Jednym z najnowszych i najistotniejszych kroków w tym procesie jest ogłoszenie przetargu przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) na budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych wzdłuż polskich dróg.

Jakie zmiany czekają OZE? Ministerstwo szykuje nowelizację przepisów
Odnawialne źródła energii (OZE) już kilka lat temu urosły do rangi jednego z filarów polityki energetycznej wielu krajów, w tym Polski. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na czystą energię, zmieniają się także regulacje prawne, które mają na celu wspieranie rozwoju OZE. Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje nowelizację przepisów, które mają na celu poprawę funkcjonowania rynku OZE, zwiększenie jego efektywności oraz przyspieszenie transformacji energetycznej kraju. Przeanalizujmy, jakie zmiany są planowane i dlaczego są one ważne dla przedsiębiorców, inwestorów oraz konsumentów.

Wzrost cen energii elektrycznej na początku 2025 roku
Na początku 2025 roku ceny energii elektrycznej w Polsce i w innych częściach Europy zaczęły rosnąć, co oczywiście wywołało niepokój wśród konsumentów, firm oraz instytucji publicznych. Wzrost kosztów energii ma bezpośredni wpływ na budżety gospodarstw domowych i działalność gospodarczą, dlatego warto zrozumieć przyczyny tego zjawiska, jego konsekwencje oraz jakie działania można podjąć w celu zminimalizowania negatywnych skutków. Przeanalizujmy zatem główne czynniki wpływające na wzrost cen energii elektrycznej i sprawdźmy, jakie rozwiązania mogą pomóc w obniżeniu rachunków za prąd w najbliższej przyszłości.

Nabór do nowych programów NFOŚiGW - dofinansowanie wysokosprawnej kogeneracji
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) otworzył 3 lutego dwa nabory wniosków dla przedsiębiorstw w obszarze ciepłowniczym. Łączny budżet do rozdysponowania ze środków Funduszu Modernizacyjnego to ponad 1,7 mld zł.

WIELKOPOLSKA: do 70% dotacji na inwestycje dla firm z Konina i okolic
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ogłosił nabór programu wsparcia inwestycji dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) działających na terenie Wielkopolski Wschodniej. Program ten ma na celu wspieranie rozwoju przedsiębiorstw poprzez dofinansowanie inwestycji związanych z zakupem nowych maszyn i urządzeń.

Dotacja Mój Elektryk
Z roku na rok rośnie w naszym kraju liczba osób decydujących się na zakup samochodu elektrycznego. Warto zatem zapoznać się z dotacją „Mój Elektryk”, która stanowi wyjątkowo korzystny element polityki rozwoju elektromobilności w Polsce.

Gospodarka wodno-kanalizacyjna. Ruszył nabór wniosków na dotacje
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) otworzył nabór wniosków na dofinansowanie projektów wspierających ochronę wód, zrównoważoną gospodarkę wodną i oczyszczanie ścieków. Finansowanie pochodzi z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027 w ramach działania Gospodarka wodno‐ściekowa.

Panele fotowoltaiczne najtańsze w historii! Ceny w 2023 roku spadły nawet o 50%
Nigdy wcześniej fotowoltaika nie była tak przystępna cenowo! Rok 2023 przyniósł ogromne obniżki, sięgające nawet 50%. To doskonały czas na inwestycję w energię odnawialną, ale dla europejskich producentów to trudny moment. Czy niskie ceny utrzymają się na dłużej? Jakie panele opłaca się kupić najbardziej? O tym wszystkim w naszym artykule.